Masáž GUASHA – zbavte se bolestí šíje, krku i beder

Guasha 刮痧 je masážní technika, která vychází z principů tradiční čínské medicíny a provádí se pomocí destičky z bůvolího roku. Gua znamená škrábat a sha značí výsev. Pomocí guashy doslova vyškrábeme nemoc z těla.

Samotná masáž není bolestivá. Bolest (respektive určitou míru citlivosti) může klient cítit na místech, kde se vyskytují stagnace. Během masáže nebo krátce po ní může klient vnímat pocit tepla či pálení, který je v zásadě příjemný. K odstranění stagnací může dojít ihned, někdy se uvolnění může dostavit až druhý den. Co však očekávat lze a stává se to skoro pravidlem, je značná únava – jakoby ospalost, která se dostaví plíživě, několik hodin po ošetření. Tato únava je logické vyústění průběhu terapie a je třeba s ní počítat. Tělo se musí se vznikem výsevu vypořádat, nastupuje činnost lymfatického systému, imunitního systému. 

Také harmonizace toku čchi a krve je proces, který vyžaduje pozornost těla. Proto by klienti na tentýž den neměli plánovat velké fyzické aktivity a pokud možno by měli strávit zbytek dne doma, v klidu, u knihy, při filmu či klidné hudbě. 

Po odeznění průvodních jevů je tělo jakoby lehké a „nepřekáží”. U akutních stavů dochází k úlevě ihned, u klientů s chronickými problémy se úleva může dostavit později, zpravidla po několika masážích. Ideální je opakovat masáže guasha alespoň 5× až 10×, maximálně 1× týdně.

Kdy je vhodné zvolit masáž GUASHA?

  • Při akutních i chronických bolestivých stavů pohybového aparátu (bolesti svalů, šlach, úponů, kloubů) nebo také po úrazech odstraňuje stagnace a blokády.
  • Při bolestech hlavy ze stoupajícího jangu jater (migrény) nebo ofouknutí.

Kdy naopak pozor a masáž GUASHA neprovádíme?

  • u lidí s menším množstvím krevních destiček,
  • při krvácivých stavech, poškození kůže, záněty kůže,
  • při oslabení nervového systému, 
  • akutní poranění, zlomeniny, nádory a jizvy včetně okolí,
  • v období menstruace,
  • v období těhotenství,
  • pokud klient užívá léky na ředění krve nebo má aterosklerózu.

Co se děje v těle při masáži GUASHA?

Dle západní medicíny při masáži dochází ke stimulaci cirkulace v kapilárách. Kapiláry – neboli vlásečnice – propojují tepny a žíly, mají malý průměr a tvoří hustou síť. Přes jejich stěnu dochází k prostupu látek do tkání – k látkové výměně. Některé z nich jsou v klidu a uzavřené a otevírají se až při práci, ve chvíli kdy začnou do zapojeného svalu přivádět živiny. Pro tyto jejich vlastnosti v nich snadno může docházet ke stagnacím krve nebo čchi.

Stagnace vznikají z mnoha důvodů, např.: přítomnost chladu nebo horka v těle, nedostatek čchi, nedostatek krve, jejich oboustranná prázdnota, emoční výkyvy a stres z toho plynoucí apod.  Podstatný je fakt, že dnešní populace má hustší krev, ve které jsou přítomny odpadní látky. Vliv na hustotu krve má kvalita stravy, míra pohybu a celkový životní styl.

Číňané často připodobňují proudění krve cévami a proudění energie drahami k jevům, které vidíme v přírodě… Představte si cévy jako koryto řeky, ve kterém proudí krev–voda. Koryto je zanesené bahnem a voda je zkalená nečistotami, které v průběhu svého života po cestě nasbírala, teče pomalu a její konzistence je hustá. A my začneme masáží guasha koryto a vodu čistit. Za jak dlouho bude koryto čisté a voda v něm bude opět proudit, záleží na rozsahu znečištění a množství vody v korytě. U akutních stavů pomůže jedna či dvě masáže a úleva se ihned dostaví, v jiném případě je zapotřebí o klienta pečovat častěji a déle.

Guasha vytlačuje stagnující, hustou krev a odpadní látky ze sítě kapilár do tkání, do podkoží, mezi buňky, odkud ji pak lymfatický systém odvádí z těla pryč a tím zlepšuje stav kapilární soustavy, znovuobnovuje průchodnost, zlepšuje stav buněk, řeší vyživení tkání a tím i orgánů a struktur.

Jakou délku procedury zvolit?

Pokud k nám jdete poprvé, doporučuji Vám vyzkoušet 30 minutovou proceduru. Při té se zaměříme na části těla, kde cítíte největší napětí či bolest. Obecně lze doporučit na začátek proceduru, kdy se zaměříme na oblast zad a šíje i krku. Zde se nejčastěji “drží” napětí způsobené dlouhým sezením, stresem. 

V případě dotazů o vhodnosti masáže GuaSha pro vás, neváhejte kontaktovat Katku Fadljevičovou, katy.nopills@gmail.com

Těšíme se na Vás,

Vaši maséři

Zdro: Institut TCM Praha