Podolí: místo zasvěcené saunování

Malá městská čtvrť ležící na pravém břehu Vltavy. To je Podolí. Zóna klidu a odpočinku. Většina Pražanů si Podolí spojuje se Žlutými lázněmi, ti starší však ví, že stejně jako přírodní koupaliště do Podolí patří sauny. Ty zde stály již od roku 1978, kdy o saunování málokdo něco věděl.

Končí 70. léta, doba plná obav a strachu. Napjatá atmosféra v komunistickém Československu houstne. Odpočinek a chvíle klidu pro načerpání sil do dalšího dne je vzácností.

img_0839       img_2735       img_0849

Severní vítr není krutý                                                    

Ze severu Evropy však do Československa začíná vát čerstvý vítr. Vítr zvaný sauna. Malá místnůstka, která je vytápěna a velmi dobře izolována od okolí, aby teplo neunikalo ven. Teplo, které tak dobře působí na psychiku člověka. Zaručená relaxace a odpočinek.

Svěží vánek do totalitního pachu. Právě v roce 1978 byly v Podolí postaveny první sauny, které si lidé z blízkého i dalekého okolí okamžitě oblíbili. V 80. letech, kdy se v saunách v Podolí topilo výhradně dřevem, začal v Československu první boom saunování.

Jak však šel čas a začaly se měnit společenské poměry, sauny v Podolí začaly upadat. Po sametové revoluci, rozkvětu svobody a černého obchodu, se v saunách začali scházet černí bookmakeři z nedaleké Chuchle a domlouvali zde své obchodní záležitosti.

Sauny mezitím začaly chátrat. Stropy se propadaly, izolace neizolovala a střechou zatékalo. Provoz byl omezen na jeden den v týdnu. Ze sauny se stávala vyhřátá hospoda, kde se prodávalo lahvové pivo, nakládaný hermelín či utopenci. Konec saun v Podolí se blížil.

 

_dsc0069     _dsc0111     _dsc0005

 

Zpátky na své místo

Až v roce 2015 přišel zvrat. Parta nadšenců se rozhodla pro obnovu areálu. Cílem bylo vrátit Pražanům saunu do Podolí, kam patří. Projekt však nezůstal u pouhé rekonstrukce saun z 80. let, ale také došlo k výraznému rozšíření celého areálu.

Vznikl tak saunový svět jménem Sauna Spot Dvorce se 4 finskými saunami, 5 relaxačními zónami (2 venkovní a 3 vnitřní), 2 ochlazovacími bazénky, 2 saunovými bary a masérnou. Podolí tak má opět své sauny zpět!

Přijďte se k nám zahřát!