Svět odpočinku z Finska

Finská sauna je nejrozšířenější saunou na světě. V samotném Finsku se takovýchto saun nachází více než 2 miliony, čímž vychází na každého dva Finy jedna sauna. My máme zatím 4 sauny, ale odpočinete si v nich ještě lépe než ve Finsku.

Země tisíci jezer, ale také země s nejvíce pokusy o sebevraždu na světě. I takové je Finsko. Země dvou tváří.

Náboženství horka

Polární noc přivádí lidi do depresí a právě v saunách se snaží nelézt útěchu sílu do dalších dní. Kromě psychické úlevy má finská sauna i léčebné účinky. Posiluje obranyschopnost a působí jako skvělá detoxikační procedura.

Sauny se významně zapsali do kultury celé finské společnosti. Křesťané chodí do kostela, Finové do saun. Jsou pro ně posvátné a jsou na ně dostatečně hrdí. Reprezentují je po celém světě. A dělají to ještě lépe než jejich hokejisté.

Vypotit místo vypít

Ze sauny přímo do koupelny? Ve Finsku nic neobvyklého, naopak zcela běžná věc. Ještě častěji se sauna nachází u chat, kterých je ve Finsku stejně jako jezer. Tisíce. Ze sauny se tak mohou Finové ochladit přímo v jezeře.

Saunování zde však není pouze individuální, existuje i spoustu veřejných saun, kde se místní schází, aby odpočinek mohli sdílet s ostatními. Něco na bázi českých debatních kroužků v hospodách. Každá zem má svou tradici. V současnosti se však tradice prolínají, a tak i my, Češi, objevujeme kouzlo saun.

estonia-1236904_640Sauna kam se podívám

Boom saunování zažilo Finsko ve 2. polovině 20. století. Konečně skončila válka, a tak bylo na čase odpočívat. Čím dál více lidí se stěhovalo z venkova za prací do měst, a tak přišli o saunování u jezera. Přestěhovali si tak saunu do panelového bytu.

V Česku by to byl příjemný benefit, ve Finsku téměř samozřejmost, že jsou sauny i ve firmách. Zaměstnanci si tak mohou během dne načerpat síly. Dokonce i v parlamentu jsou sauny. Přesto hlasování probíhají bez výrazných absencí.

Aby toho nebylo málo, tak Finové už přišli dokonce na saunu na kolech. Místo výletu s karavanem jezdí na výlet se saunou. Může se to zdát až absurdní, ale možnost užít si sauny kdekoliv se komukoliv zlíbí má mnoho do sebe. Dává pocit volnosti, který všichni potřebujeme cítit.

V Česku boom saun právě probíhá. Možná se taky jednou začnou stavět panelové domy se saunami, možná také vyměníme karavany za pojízdné sauny. Teď si však vystačíme se saunovými světy, kde je o nás královsky postaráno.